منطقه معدني گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدنی، صنعتی در خاور میانه است که دارای قابلیتهای بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان می باشد.  اين ذخاير معدني در استان كرمان و در 50 كيلومتري جنوب غربي شهرستان سيرجان واقع شده است. آثار موجود و حفاري هاي باقي مانده در محل كانسار دلالت بر آن دارد كه اين كانسار در قرون گذشته مورد شناسايي و بهره برداري قرار گرفته است. سن تقريبي يك نمونه از سرباره كوره هاي قديمي كه از سنگ معدن گل گهر استفاده مي نموده است، در حدود 900 سال تخمين زده شده است. در دوره معاصر عمليات اكتشاف و پي جويي طرح سنگ آهن گل گهر در سال 1348 توسط شركت خصوصي ايران باريت آغاز و سپس با همكاري شركت ژاپني ماروبني ادامه يافت و از سال 1353 به شركت ملي فولاد ايران واگذار گرديد . كانسار سنگ آهن گل گهر در شش آنومالي مجزا در مجموع با ذخيره اي در حدود 1200 ميليون تن در محدوده اي به طول تقريبي 10 كيلومتر و عرض تقريبي 4 كيلومتر قرار گرفته است . بهره برداري از توده معدني شماره يك بر عهده شركت معدني و صنعتي گل گهر است كه بخش زيادي از آن استخراج گرديده است.

مراحل مقدماتي و مطالعات مهندسي اجراي طرح استخراج ساليانه 5 ميليون تن سنگ آهن از معدن شماره يك و 2.5 ميليون تن كنسانتره توسط شركت ملي فولاد ايران  با همكاري شركت سوئدي گرانگز بعنوان مشاور از سال 1353شروع گرديد.  بهره برداري از خطوط 1و2 توليد كنسانتره از تاريخ 1/1/1373 بدست رياست محترم جمهوري وقت حضرت آيت الله هاشمي رفسنجاني با ظرفيت اسمي 2.4 ميليون تن آغاز گرديد و پس از اخذ مجوز شوراي اقتصاد و توسعه و بهينه سازي خطوط توليد ، ظرفيت به 3.5 ميليون تن افزايش يافت و بهره برداري از خط 3 فراوري سنگ آهن  از مهرماه 1383 با حضور رياست محترم جمهوري وقت جناب آقاي خاتمي آغاز گرديد،در طول ساليان گذشته با توجه به نياز كارخانه هاي فولاد سازي كشور به كنسانتره سنگ آهن افزايش ظرفيت خطوط موجود و توسعه خطوط جديد همواره در دستور كار مديران عامل شركت قرار داشته تا اينكه ظرفيت سه خط موجود اكنون به بيش از 6 ميليون تن ارتقا يافته است . در راستاي توسعه خطوط جديد گل گهر طرح احداث كارخانه خط 4(پليكام) به منظور توليد كنسانتره و بازيافت بار برگشتي مدار خردايش خطوط توليد موجود با ظرفيت 2 ميليون تن كنسانتره  از سال 1387 آغاز گرديد و در تير ماه 1390 توسط رياست محترم جمهوري وقت جناب آقاي دكتر احمدي نژاد رسما به بهره برداري رسيد.  شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با توجه به ذخائر معدني منطقه و نيز با توجه به كمبودكنسانتره در كشور و در راستای چشم انداز سال 1398 خود طراحی و احداث خطوط 5 و6 و7  تولید کنسانتره را در دستور کار قرار داد. عمليات اجرايي اين طرح كه  با هدف توليد 6 ميليون تن كنسانتره در سال طراحي شده است از سال 1389 آغاز و خطوط 5 و 6 آن در سال 1394 با حضور معاون اول رئيس جمهور به بهره برداري رسيد. شرکت معدني و صنعتي  گل گهر در ادامه مسير توسعه خود به منظور استفاده بهینه از باطله های ایجاد شده خطوط توليد و همچنین سولفورزدایی از کنسانتره تولیدی ، طرح احداث یک خط بازیابی از باطله خشک به ظرفیت تولیدی 350000 تن در سال ، یک خط بازیابی از باطله تر به ظرفیت تولیدی 220000 تن در سال و یک خط سولفورزدایی به ظرفیت تولیدی تن در سال را از سال 1384 آغاز و در نيمه اول سال 89 تكميل و راه اندازي نموده است . شركت معدني و صنعتي گل گهر به منظور تكميل زنجيره ارزش خود و نيز با توجه به پيش بيني بالا بودن گوگرد در سنگ آهن و افزايش تدريجي آن در آينده كه فروش كنسانتره توليدي را با مشكل مواجه مي نمود و همچنين افزايش پر شتاب توليد فولاد در واحد هاي فولاد سازي كشور، نياز روز افزون اين واحد ها به گندله سنگ آهن و استفاده فراگير از گندله در كوره هاي بلند در ايران  و ساير نقاط جهان ، احداث يك واحد گندله سازي در مجاورت معدن گل گهر مورد توجه قرار گرفت . مطالعات و بررسي هاي اوليه واحد گندله سازي به ظرفيت 2/3 ميليون تن از سال 1373 آغاز و پس از چندين مرحله مذاكره با شركت هاي خارجي و تغيير ظرفيت نهايتا كارخانه با ظرفيت 5 ميليون تن در سال 1389 توسط رياست محترم جمهوري رسما افتتاح و بهره برداري از آن آغاز گرديد. از ديگر كارخانه هاي مهم اين شركت مي توان به كارخانه شماره 2 گندله سازي اشاره كرد كه به ظرفيت 5 ميليون تن و با تكنولوژي شركت اتوتك آلمان احداث گرديده است. عمليات اجرايي اين كارخانه كه از بروز ترين و بهترين خطوط گندله سازي دنيا است، از سال 1391 آغاز و در آبان ماه 1395 توسط دكتر جهانگيري معاون اول رئيس جمهور به بهره برداري رسيد.

شرکت گهرروش سیرجان با بیست سال سابقه بزرگترین شرکت راهبری خطوط تولید کنسانتره سنگ آهن در کشور است و با رویکردی فنی و مهندسی از سال 1378 در منطقه گل گهر در زمینه بهره برداری،تامین قطعات،نگهداری و تعمیرات خطوط تولید و احداث کارخانجات تولید کنسانتره  به صورت EPC مشغول فعالیت است.

 

 

 

تماس با ما

  آدرس : سیرجان،کوی امام خیابان دکتر فاطمی،نبش آیت اله کاشانی،پلاک ۲۶

  صندوق پستی : ۷۸۱۶۹۵۹۳۷۹

  تلفن : ۴۲۲۵۰۲۱۳-۴۲۲۵۶۶۰۲ - ۰۳۴

  روابط عمومي : ۴۱۴۲۳۶۰۱ - ۰۳۴ 

  فکس : ۴۲۲۵۱۶۴۱-۴۲۲۵۱۰۳۸- ۰۳۴

  پست الکترونیک:  info@grsco.ir

Template Design:Dima Group